Besöksadress: Parallellgatan 36, 462 32 Vänersborg
Postadress: Box 335, 462 24 Vänersborg

Telefon: 0521-27 87 80

Vi ligger på Parallellgatan 36 som ligger utmed Östra vägen i Vänersborg.
Kommer du från Vargön så kör du in mot Vänersborgs centrum och då ligger vi på höger sida mellan AB Karl Hedin och Golvman.

Kommer du norrifrån på RV45 så kör du över Dalbobron och ner igenom centrum. När du passerat centrum så kör du rakt i rondellen vid Lidl. Sedan ser du oss på vänster sida.
Kommer du söderifrån på RV45 över Gropbron så är lättaste vägen att svänga höger efter du kommit övert Gropbron. Mellan Shell och OKQ8. Fortsätt vägen förbi Arena Vänersborg och ytterligare 2 trafikljus. Sedan i  viadukten vid Kassaretorpet svänger du vänster och följer skyltningen mot centrum. Vi ligger sedan på höger sida mellan AB Karl Hedin och Golvman.

Öppettider

Bilförsäljningen
Mån-Tors 9-18
Fre 9-17
Lör 10-13
Butik/Verkstad
Mån-Fre 7-17

Avvikande öppettider 2023
1 Januari Nyårsdagen Stängt
6 Januari Trettondagen Stängt
7 April Långfredag Stängt
9 April Påskdagen Stängt
10 April Annandag Påsk Stängt
1 Maj Stängt
18 Maj Kristi himmelsfärdsdag Stängt
28 Maj Pingstdagen Stängt
6 Juni Sverige nationnaldag Stängt
24 Juni Midsommardagen Stängt
4 November Alla helgona dag Stängt
25 December Juldagen Stängt
26 December Annandag Jul Stängt
   

Personal i Vänersborg

Försäljning

Per Hansson
Försäljningschef
per@hanssonbil.se

Daniel Johansson
Säljare
daniel.johansson@hanssonbil.se

Servicemarknad & Reservdelar

Joacim Johnsen
Servicemarknadschef
joacim.johnsen@hanssonbil.se

Andreas Jakobsson
Servicerådgivare
andreas@hanssonbil.se

Jörgen Baldesjö
Garanti
jorgen.baldesjo@hanssonbil.se

Kurt Norling
Ansvarig Skadeverkstad
kurt.norling@hanssonbil.se

Ricky Johansson
Reservdelar & Tillbehör
ricky@hanssonbil.se

Fredrik Hansson
Reservdelar & Tillbehör
fredrik.hansson@hanssonbil.se

Verkstad

Andreas Jakobsson
TA-Tekniker

Henrik Lindh
TA-Tekniker

Mats Salmén
Tekniker

Alireza Rezai
Tekniker

Plåt/Skadecenter & Rekond

Mladen Perisic
Skadetekniker

Bertil Carlsson
Skadetekniker

Sead Secic
Rekondare

Ekonomi & Administration

Lars Hansson
Koncernchef
lars@hanssonbil.se

Kim Hansson
Personalansvarig
kim@hanssonbil.se

Stefan Landgren
Ekonomi
stefan@hanssonbil.se

Lena Rydqvist
Ekonomi
lena@hanssonbil.se